Aj naši predkovia pili izotonické nápoje
14. júla 2021
Vyhľadávanie
20. októbra 2021
Pitný režim a fyzická aktivita či dokonca chudnutie a zdravotný stav spolu úzko súvisia nielen zo športového, ale predovšetkým z výživového hľadiska. Akú úlohu v tom celom zohráva voda? Ktoré sú najčastejšie chyby pri prijímaní vody a ako vyzerá pitný režim kondičného trénera vysvetľuje známy Maroš Molnár.
Voda je najdôležitejšou látkou v ľudskom tele. Tvorí až dve tretiny hmotnosti dospelého človeka. Kľúčovú úlohu zohráva aj pri správnej životospráve. „Človek vydrží bez jedla zopár dní. Bez vody sa tento interval skracuje na jeden deň, pričom už po prvom dni sa dostavujú citeľné negatívne účinky, ktoré so sebou prináša dehydratácia. Po niekoľkých dňoch bez tekutín dochádza dokonca až k smrti. Bez jedla človek určitý čas vydrží, ale bez vody nie,“ uvádza problematiku Maroš Molnár, kondičný tréner známy aj z programu Extrémne premeny.
Ako spolu konkrétne súvisí voda, športové aktivity, cvičenie a strava? „Pre mňa osobne znamená voda nielen športovú regeneráciu v podobe plávania, vodných športov či vodných kúpeľov, ale stelesňuje hlavne pitný režim, ktorý je pri aktívnom životnom štýle kľúčový. Čo sa týka stravovania a pitia, tak dodržiavam jedno jednoduché pravidlo. Naposledy sa pred jedlom napijem 30 minút pred konzumáciou. A dám si určitú časovú pauzu aj po ňom. Počas tréningov je to už niečo iné. Vtedy sa snažím pravidelne piť a dopĺňať tekutiny, ktoré stratím,“ vysvetľuje Molnár a dodáva, že voda musí obsahovať aj správne zloženie na to, aby plnohodnotne doplnila živiny.
Dôležitým pravidlom pri správnom pitnom režime je jeho pravidelnosť. Tekutiny by sa mali dopĺňať nie nárazovo, ale v menších množstvách niekoľkokrát za deň a to aj počas tréningu. „Ideálne je ak človek začína svoj deň vodou. Každý človek by mal vypiť 25 až 30 ml vody na kilogram svojej hmotnosti. Počas cvičenia je nevyhnutné myslieť na doplnenie tekutín. Ideálne je využiť na to prestávky medzi setami cvikov. Niekedy stačí aj jeden glg a pokračujeme ďalej. Pri vrcholovom športovcovi je to ešte striktnejšie. Ja osobne preferujem mať počas cvičenia vždy po ruke bublinkovú minerálnu vodu. Býva niekedy lepšia ako iontový nápoj, ktorý nemusí vždy sadnúť. Pri minerálke sa to stať nemôže. Práve vďaka vode môžu v tele prebiehať nevyhnutné vnútrobunkové a mimobunkové chemické procesy,“ hovorí tréner o nevyhnutnosti pitia.
A aký je denný pitný režim kondičného trénera Maroša Molnára? „Každé ráno vypijem tri deci vody, ktorými zapijem svoje vitamíny. Následne si urobím kávu, ktorá sa však do denného príjmu neráta. Počas svojho doobedia sa snažím vypiť aspoň jednu 1,5 litrovú fľašu minerálnej vody, osvedčila sa mi napríklad Budiš, do ktorej pridám odšťavený citrón alebo pomaranč. Tým pádom obohatím minerály o dodatočné vitamíny. Ja preferujem bublinky. Aj poobede sa snažím na pitný režim nezabúdať, ale som taktiež iba človek a nie vždy sa mi to vzorovo darí. Ak idem napríklad so psom na prechádzku von, tak sa napijem vtedy, kedy on,“ zdieľa svoje zvyky M. Molnár.
KONDIČNÝ TRÉNER
Maroš Molnár je slovenský profesionálny kondičný tréner a bývalý atlét. V roku 2007 založil spoločnosť MOLfit ako centrum „Funkčného a klasického silového tréningu“, ktoré je zamerané na zvyšovanie vytrvalostnej a silovej výkonnosti a dosiahnutie svalovej rovnováhy ako vo vrcholovom tak aj v amatérskom športe. Je držiteľom viacerých certifikátov, napríklad certifikátu Silvovej metódy, certifikátu športovej fyzioterapie, certifikátu pre medicínsky Pilates či certifikátu pre neuro-ortopedický stabilizačný tréning. Je tiež autorom knihy Gauč alebo šťastie, návodu na lepší a aktívnejší život pre všetkých, ktorí po ňom túžia.