Životný štýl

Maroš Molnár: „Ionťák“ som dávno nepil

13. júla 2021

Známy tréner vrcholových športovcov a kouč v televíznej šou Extrémne premeny rozhýbal Slovákov cez domáce tréningové videá aj počas lockdownu. A pokračuje aj v lete, veď slnečné počasie a dlhé večery sú pre športovanie ako stvorené. Nesmieme však zabúdať na veľmi dôležitú súčasť tréningov – správny pitný režim! Maroš Molnár upozorňuje, že pri fyzickom výkone v letných mesiacoch potrebuje naše telo prijať aspoň 4 litre tekutín. Aké sú jeho ďalšie rady?

20210715_114427

Všimli ste si to aj vy, že v uplynulých mesiacoch veľa ľudí prepadlo behaniu a cvičeniu v prírode? Je tu leto, tridsaťstupňové teploty – poďme si povedať niečo o pitnom režime. Čo robiť, aby sa telo pri fyzickej námahe neprehrialo a netrpeli obličky a ďalšie orgány?

Pitný režim je dôležitý, a to nielen v lete, ale aj po celý rok. Voda je pre naše telo nevyhnutná, preto je príjem tekutín veľmi dôležitý. Začať by sme mali už ráno po prebudení vypitím 0,3 – 0,5 litra vlažnej vody. Človek by mal denne vypiť minimálne 2 litre vody a ak športuje, tak pokojne aj 3,5l – 4 litre. Záleží, kto sa ako potí. Lepšie je popíjať v malých dávkach počas celého dňa ako naraz a veľa.

Ako si príjem tekutín rozložiť pred tréningom, počas neho a po ňom? Kde robíme najčastejšie chyby?

Tesne pred tréningom by sme si mali maximálne prepláchnuť ústa. Lebo keby sme pili veľa, tak nám voda bude „ločkať“ v žalúdku. Piť počas dňa v malých množstvách, je najlepšia stratégia. To znamená 2 – 3 glgy. Nie je dobré piť až vtedy, keď je človek už smädný ako ťava. To je neskoro.

Pri behu telo potením vylučuje soľ a vodu. Je minerálna voda dostatočnou a dobrou náhradou na jej doplnenie?

Kvalitná minerálna voda môže byť postačujúca, ale s menej bublinkami! A keď si ju ešte ochutíte odšťaveným citrónom a pomarančom, tak je to skvelé.

Aké nepríjemné následky pri športovaní môže mať nedostatok tekutín v tele?

Dehydratácia nastáva, napríklad aj pri zvýšenom močení alebo pri častej frekvencii močenia, ak človek nedopĺňa tekutiny, alebo ak pije močopudné nápoje. Odvodnenie organizmu samo osebe je príznakom aj niektorých vážnejších ochorení, pričom sa prejavuje najmä suchom v ústach, pocitom smädu, suchými očami, nízkym krvným tlakom, niekedy sa dostaví aj nevoľnosť a mdloba, môže nastať aj zvýšenie teploty organizmu.

Je pravda, že dostatočným príjmom magnézia v minerálnej vode sa vyhneme po športe nepríjemnej bolesti hlavy a kŕčom?

Magnézium (horčík) je ako jeden zo základných minerálov podstatným prvkom pre správne a zdravé fungovanie nášho organizmu. Najčastejšie sa jeho deficit prejavuje pri problémoch hlavy – migréna, bolesti, slabosť, porucha koncentrácie, mravčenie v končatinách a svalové kŕče.

Uprednostňujete minerálnu vodu pred iontovými nápojmi? Prečo?

Posledné roky pijem buď čistú vodu alebo minerálnu. „Ionťák“ som nepil dávno. Dôležité je piť pravidelne. Ale keby som išiel Half Ironman, tak iontový nápoj je určite dôležitý.

Čo si máme všímať na zložení minerálnych vôd pri športe?

V zložení vody je dôležitý sodík, vápnik, draslík a ďalšie minerály. A mala by vám chutiť.

Keď sme už pri tom, ktorá je vaša obľúbená minerálka?

Fatra na trávenie a Budiš. Keď si obľúbim nejakú vodu, ktorá mi chutí, tak už ju nemením.

Uvedomujete si najmä pri dovolenke v zahraničí, akým bohatstvom sú naše liečivé minerálne vody? Stretli ste sa s tým, že to ocenia viac turisti ako Slováci?

Podľa mňa si už Slováci uvedomujú, aké poklady máme. To je super.

 

Mgr. Maroš Molnár

Mgr. Maroš Molnár

kondičný tréner

Maroš Molnár je slovenský profesionálny kondičný tréner a bývalý atlét. V roku 2007 založil spoločnosť MOLfit ako centrum „Funkčného a klasického silového tréningu“, ktoré je zamerané na zvyšovanie vytrvalostnej a silovej výkonnosti a dosiahnutie svalovej rovnováhy ako vo vrcholovom tak aj v amatérskom športe. Je držiteľom viacerých certifikátov, napríklad certifikátu Silvovej metódy, certifikátu športovej fyzioterapie, certifikátu pre medicínsky Pilates či certifikátu pre neuro-ortopedický stabilizačný tréning. Je tiež autorom knihy Gauč alebo šťastie, návodu na lepší a aktívnejší život pre všetkých, ktorí po ňom túžia.