Mýty a fakty

Minerály sú pre naše telo nevyhnutné

15. októbra 2021

Minerálne vody obsahujú veľké množstvo prirodzených minerálov, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie ľudského tela. Pomáhajú nám pri trávení, fyzickej aktivite, ale aj každodennom fungovaní. Ktoré sú to a prečo sú pre človeka dôležité?

kate-joie-wxW37QUEYDY-unsplash

Dôležitý je ten správny mix

Minerály, ktoré potrebujeme vo väčšom množstve, sa odborne nazývajú makrominerály. Patria medzi ne sodík, draslík, vápnik, chlór alebo síra a pomáhajú s chemickými procesmi v našom tele. Netreba však zabúdať ani na tzv. stopové prvky, medzi ktoré sa radí železo, jód a selén. Obe tieto skupiny minerálov sú bohato zastúpené v minerálnych vodách, ktorých sa na Slovensku nachádza rozsiahle spektrum.

„Minerálne vody obsahujú prirodzené množstvo minerálov. Nehovoríme iba o jednom mineráli, vždy ide o zmes. Pri niektorých minerálkach môže byť jeden z minerálov dominantný, a teda prevláda z hľadiska jeho množstva. Tým pádom nám dokáže pomôcť pri konkrétnom zdravotnom probléme,“ vysvetľuje doktor MUDr. Boris Bajer, PhD. z Centra výživy a dodáva, že práve množstvo minerálov vo vode ich delí do troch kategórií – nízkomineralizované, strednemineralizované a vysokomineralizované.

Minerály v hlavnej úlohe

Každý minerál zohráva v ľudskom organizmu svoju úlohu. „Magnézium alebo horčík priaznivo pôsobí na svalový aparát, ale aj nervovú sústavu. Železo je potrebné pre cievny systém a pre tvorbu červených krviniek. Dôležitý je určite aj sodík, ktorý sa v našom tele nachádza vo veľkom množstve. Spolu s draslíkom a vápnikom je dôležitý pre srdcovo-cievny aparát. Zo stopových prvkov určite stojí za to vyzdvihnúť jód a selén, ktoré sú kľúčové pre správne fungovanie štítnej žľazy,“ konkretizuje odborník.

Pri prijímaní minerálov treba dbať nielen na ich dostatočné množstvo, ale aj na ich vhodný pomer a kombináciu. Práve tá dokáže zabezpečiť ich lepšiu vstrebatelnosť a následné využitie v tele. „V prípade minerálnych vôd môžeme spomenúť napríklad dvojicu vápnika a horčík, pri ktorých je odporúčaný pomer 1:2 až 1:3. Vzhľadom na rôznorodý mix látok v minerálkach môžeme povedať, že nám vedia pomôcť s rôznymi problémami. Ako príklad môžem spomenúť minerálne vody so zásaditým účinkom, ktoré pomáhajú napríklad pri liečbe pyrózy (tvorba väčšieho množstva kyseliny v žalúdku), cukrovky alebo pri žlčových kameňoch,“ vypichuje doktor Bajer.

MUDr. Boris Bajer, PhD.

MUDr. Boris Bajer, PhD.

ODBORNÍK NA VÝŽIVU, OSOBNÝ TRÉNER

Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave so zameraním na všeobecné lekárstvo. Počas svojho doktorandského štúdia na Slovenskej akadémii vied sa venoval vplyvom dietoterapie a fyzickej aktivity na kardiometabolické rizikové faktory. Má za sebou viac ako 10 – ročnú prax. Svojim pacientom pomáha správne nastaviť stravovací alebo tréningový plán a celkovú správnu životosprávu.