Mýty a fakty

Vo Veľkej Británii sa odporúča postupné pitie minerálnych vôd už od 6 mesiacov

3. novembra 2021

Je potrebné vyberať minerálky v závislosti od etapy dňa? Aké minerálne vody sú vhodné pre dojčatá, malé deti, tínedžerov a ako práve fľaša minerálky môže pomôcť seniorom v hydratácii?

johnny-mcclung-uDM99xirqI4-unsplash

Pitný režim je vo všeobecnosti nevyhnutný. Minerálne vody obsahujú dôležité minerály nevyhnutné pre ľudské telo. Je však potrebné pri ich pití brať do úvahy konkrétnu etapu dňa, v ktorej sa nachádzame?

Je taký konsenzus, že ráno by sa mali piť minerálky s menším množstvom minerálov. Pravý opak však platí okolo obeda, resp. po obede. Po konzumácii jedla môžeme siahnuť po viac mineralizovaných minerálkach so správnou kombináciou minerálov, ktoré nám pomôžu s trávením. Pre tých, ktorí trpia nadmernou žalúdočnou kyselinou, je to veľký pomocník.

A ako je to vo večerných hodinách? Predsa len je to záver dňa. Má svoje špecifiká z hľadiska pitia minerálok?

Na večer sa odporúča pitie minerálnych vôd s väčším množstvom magnézia alebo horčíka. Tento minerál sa často počas dňa u ľudí stráca, častokrát aj u starších ľudí, ktorí nemajú dostatočnú hydratáciu. Dbal by som na to, aby tekutiny nebolo príliš veľa, teda veľké množstvo, pretože by to mohlo narušiť spánok z hľadiska toho, že človek potreboval ísť na toaletu. Tým pádom sa kvalita, ale aj kvantita spánku, zníži.

 

Existujú špecifiká pitia minerálnych vôd pre ľudí rôznych vekových kategórií? Aké vody sú vhodné pre deti a mladých ľudí, resp. odkedy odporúčate začať s pitím minerálnych vôd?

Odporúčania sa líšia od konkrétnej krajiny. Napríklad vo Veľkej Británii sa odporúča už od 6 mesiacov začať dávkovať minerálne vody. Vo všeobecnosti sa hovorí, že od dvoch rokov by to malo byť v poriadku. Do úvahy sa berie hlavne vylučovacia sústava. Deti majú slabší vylučovací systém, najmä obličky, a väčšie množstvo sodíka alebo vápnika by pre ne nemuselo byť vhodné. Deti do dvoch rokov majú preto svoje špeciálne dojčenské vody, ktoré majú ešte striktnejšie nastavené kritériá. Tým pádom ich môžu piť každý deň.

A čo tínedžeri a seniori? Existujú pre nich iné odporúčania?

Pre tínedžerov platia z hľadiska pitia minerálnych vôd rovnaké odporúčania ako pre všetkých ľudí v produktívnom veku. Konkrétny typ je potrebné zvoliť si v závislosti od potrieb človeka.

V prípade seniorov ide primárne o dodržiavanie pitného režimu, nakoľko majú nižší prah smädu a častokrát siahnu po pití, až keď je značne neskoro a telo je výrazne dehydrované. Práve fľaška minerálnej vody môže byť vhodným nástrojom, ako si ustriehnuť, koľko senior vypil. Pripomína, aby sa človek napil. Pozitívom pre seniorov býva často aj špecifická chuť minerálky, ktorá podporí jej pitie, lebo im jednoducho chutí.

MUDr. Boris Bajer, PhD.

MUDr. Boris Bajer, PhD.

ODBORNÍK NA VÝŽIVU, OSOBNÝ TRÉNER

Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave so zameraním na všeobecné lekárstvo. Počas svojho doktorandského štúdia na Slovenskej akadémii vied sa venoval vplyvom dietoterapie a fyzickej aktivity na kardiometabolické rizikové faktory. Má za sebou viac ako 10 – ročnú prax. Svojim pacientom pomáha správne nastaviť stravovací alebo tréningový plán a celkovú správnu životosprávu.